multiplayer online soccer manager


Amiga gry strategiczno-ekonomiczne

1497: Five Years After Amiga game
1497: Five Years After
Christoph Kolumbus Amiga game
Christoph Kolumbus
Civilization Amiga game
Civilization
Colonial Conquest 2 Amiga game
Colonial Conquest 2
Colonization Amiga game
Colonization
Conquestador Amiga game
Conquestador
Genghis Khan Amiga game
Genghis Khan
Gold of the Americas Amiga game
Gold of the Americas
Imperium Amiga game
Imperium
Settlers Amiga game
Settlers
Spoils of War Amiga game
Spoils of War
Stellar Crusade Amiga game
Stellar Crusade
Colonization Amiga Game


Colonization

commercial
English
Colonization klasyczne gry Amiga

1995 klasyczna gra na Commodore Amiga - gry strategiczno-ekonomiczneGra strategiczno-ekonomiczna dająca nam szansę spróbowania swoich sił w podboju Nowego Świata. Tak właśnie się ona zaczyna - na pokładzie statku załadowanego osadnikami dopływamy do nowo odkrytego lądu i dokonujemy jego zasiedlenia w imieniu króla Francji, Anglii, Holandii lub Hiszpanii.

Colonization powstało na podstawie pomysłu znanego Sida Meiera, ale niestety już bez jego udziału, co zaowocowało dużymi uproszczeniami w grze i całkowitym oparciem jej o historię Stanów Zjednoczonych, a co za tym idzie celem gracza jest ZAWSZE zdobycie całkowitej niezależności od kraju macierzystego. Oczywiście ma to pewien ukryty sens, ale nie jeżeli od przybycia na nowy ląd minęło zaledwie kilka-kilkanaście lat, a w dodatku w dużym stopniu jesteśmy gospodarczo uzależnieni od naszych europejskich rodaków. Poza tym w rundę lub dwie po ogłoszeniu niepodległości ni stąd ni zowąd zwalą się nam na głowę dziesiątki oddziałów króla, starających się nam narzucić ponownie jego władzę. Ponownie miałoby to sens, ale zasadniczo tak duża operacja militarna wymagałaby od króla nieco przygotowań... No, chyba, że przeczuwał taki obrót spraw i właśnie na taką okazję trzymał w pogotowiu całą armię. Dodatkowym minusem takiego rozwiązania jest to, że od początku wymusza ono na graczu rozwój kolonii z nastawieniem militarnym, a nie ekonomicznym.

Natomiast do rekordów świata należy to, że Indianie, których plemię spotykam po raz pierwszy, po zwyczajowej fajce pokoju (która była używana tylko przez kilka plemion, a nie jak tutaj przez wszystkie), domagają się, żebym przysyłał do nich wozy z "wodą ognistą". Bez odpowiedzi pozostaje pytanie skąd ludy nie znające koła wiedzą, co to jest wóz, a po drugie dlaczego, kiedy tam przybywam są już uzależnione od alkoholu ("nasi tu byli"???).

Na temat muzyki towarzyszącej rozgrywce mogę powiedzieć same dobre rzeczy (dopasowana do atmosfery, zbytnio się nie narzuca), grafika też jest całkiem przyzwoita, ale w porównaniu z Cilivization jest to mimo wszystko krok w tył - cały scenariusz jest z góry założony, a w dodatku przy każdej rozgrywce jest dokładnie taki sam.


Ocena ogólna 4/5
◼◼◼◼◻
Grafika
◼◼◼◼◻
Dżwięki
◼◼◼◼◼
Grywalność
◼◼◼◻◻


1

2

3

4

5dodaj komentarz

Comment below

Colonization wideo


Colonization zrzuty ekranu


Colonization klasyczne gry AmigaColonization klasyczne gry AmigaColonization klasyczne gry AmigaColonization klasyczne gry Amiga