multiplayer online soccer manager


Amiga gry strategiczne

Action Stations! Amiga game
Action Stations!
Air Force Commander Amiga game
Air Force Commander
Air Force Commander WWII Amiga game
Air Force Commander WWII
Annals of Rome Amiga game
Annals of Rome
Arnhem Amiga game
Arnhem
Balance of Power Amiga game
Balance of Power
Bismarck Amiga game
Bismarck
Brigade Commander Amiga game
Brigade Commander
Champion of the Raj Amiga game
Champion of the Raj
Charge of the Light Brigade Amiga game
Charge of the Light Brigade
Conflict Europe Amiga game
Conflict Europe
Conflict Korea Amiga game
Conflict Korea
Dominium Amiga game
Dominium
Dreadnoughts Amiga game
Dreadnoughts
Empire Amiga game
Empire
Fields of Battle Amiga game
Fields of Battle
Fighter Command Amiga game
Fighter Command
Final Conflict Amiga game
Final Conflict
Gettysburg Amiga game
Gettysburg
Harpoon Amiga game
Harpoon
Kingdoms of England II: Vikings Amiga game
Kingdoms of England II: Vikings
Main Battle Tank Amiga game
Main Battle Tank
Nam 1965-75 Amiga game
Nam 1965-75
Perfect General Amiga game
Perfect General
Rise of the West Amiga game
Rise of the West
Roadwar 2000 Amiga game
Roadwar 2000
Sabre Team Amiga game
Sabre Team
Stalingrad Amiga game
Stalingrad
Storm Across Europe Amiga game
Storm Across Europe
Brigade Commander Amiga Game


Brigade Commander

commercial
English
Brigade Commander klasyczne gry Amiga

1991 klasyczna gra na Commodore Amiga - gry strategiczneStrategia w starym stylu (z hexami i ikonkami symbolizującymi poszczególne jednostki), która symuluje współczesne pole walki. Mamy tutaj różne scenariusze symulujące jak mógłby wyglądać początek III wojny światowej (chociażby lądowanie wojsk Układu Warszawskiego na północy Niemiec), w późniejszych zestawach ze scenariuszami były też takie, które przedstawiały Wojnę w Zatoce. Brigade Commander to jedna z pierwszych gier operujących w czasie rzeczywistym (to znaczy w czasie, gdy wydajecie polecenia, czy siedzicie i myślicie, jednostki wykonują wydane wcześniej polecenia).

Grafika nie należy do zbyt błyskotliwych (zwłaszcza jak na rok 1991!), ale dzięki znakomitemu edytorowi można stworzyć własne jednostki, mapy i scenariusze, a wtedy limitem jest tylko nasza wyobraźnia. W podstawowej rozgrywce zdefiniowane były oczywiście wszelkie niezbędne typy jednostek po obu stronach konfliktów (były więc zarówno czołgi i śmigłowce NATO, jak i Układu Warszawskiego), każdy z nich miał przypisane do siebie parametry opisujące czy dana jednostka ma możliwości saperskie, czy może transportować piechotę, jaką ma odporność na ostrzał, ile potrzebuje czasu na przygotowanie się do prowadzenia ognia (istotne przy artylerii i wojskach rakietowych), itp. I w edytorze mogliśmy każdy z tych parametrów dowolnie modyfikować lub też tworzyć od podstaw zupełnie nowe typy jednostek - w ten sposób można było sobie stworzyć np. jednostki niezbędne do symulowania II wojny światowej lub nawet czasów wcześniejszych, utworzyć dowolne mapy i wskazać cele do osiągnięcia.

Ale jak to zwykle bywa z dobrymi pomysłami to, co najlepsze ukryte jest w detalach, a tutaj detale zawierały coś, czego w większości tego typu gier po prostu nie było - prosty przykład to miny oraz zasłony dymne. Oczywiście w grach miny już występowały, ale tutaj jednostki saperskie mogły stawiać pola minowe (mogła to także robić artyleria albo wozy opancerzone), usuwać miny, naprawiać drogi lub odwrotnie tworzyć przeszkody na drodze, co mogło spowolnić przeciwnika. Zasłony dymne mogły uchronić przed dalszym ostrzałem jednostki, które dostały się pod ogień przeciwnika, ale także artyleria mogła na odległość stawiać stawiać zasłony i w ten sposób ochraniać posuwającą się naprzód kolumnę. Dodatkowo planowanie trasy ruchu jednostek było znacznie lepsze niż w innych grach RTS - tutaj można było bardzo precyzyjnie wskazać całą trasę (pole po polu), a nie jak w innych grach wskazać miejsce docelowe i jednostki same odnajdą sobie właściwy kierunek. Każda z ikon reprezentowała jeden pluton, więc mógł to być oddział piechoty albo pluton składający się z kilku czołgów lub też wozów bojowych. W dowolnym momencie można było zapakować piechotę do wozów, ciężarówek, czy też śmigłowców i przetransportować w inne miejsce, można było wezwać wsparcie lotnicze lub też ostrzał artyleryjski z zewnątrz.

Jak widać Brigade Commander był grą niemal idealną - strategią pola walki, która zawierała w sobie wiele opcji, wiele możliwości, a przede wszystkim świetny edytor, który pozwalał na tworzenie nie tylko własnych map, ale również własnych jednostek, a to powodowało, że była to rozrywka nie na tygodnie i miesiące, ale na lata.


Ocena ogólna 5/5
◼◼◼◼◼
Grafika
◼◼◻◻◻
Dżwięki
◼◼◻◻◻
Grywalność
◼◼◼◼◻


1

2

3

4

5dodaj komentarz

Comment below

Brigade Commander wideo


Brigade Commander zrzuty ekranu


Brigade Commander klasyczne gry AmigaBrigade Commander klasyczne gry AmigaBrigade Commander klasyczne gry AmigaBrigade Commander klasyczne gry AmigaBrigade Commander klasyczne gry AmigaBrigade Commander klasyczne gry AmigaBrigade Commander klasyczne gry AmigaBrigade Commander klasyczne gry AmigaBrigade Commander klasyczne gry Amiga